Udstilling‎ > ‎

Resultater 2013

Pokaler 

1

5 bedste dværg

Marie Borup Ditlefsen, Tranbjerg

Tyske Dværge, hvid

476 p.

2

3 bedste dværg

Polerube & Laursen, Dråby

Faverolles, laksefarvet, dv.

286 p.

5

5 bedste stor

Poul Otto D. Petersen, Flastrup

Minorka, sort, st.

477 p.

6

3 bedste stor

Gerda&Thorkild Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, brun

283 p.

9

5 bedste svømmefugle

Kurth Carlson, Emmelev

Rouen And, vildfarvet

470 p.

11

5 bedste duer

Gerda&Thorkild Rasmussen, Drastrup

Luchsdue, blåskællet

468 p.

12

3 bedste duer

Bente Oppelstrup, Ryomgård

Modena Schietti, sort

284 p.

13

Bedste dværghane

Simon Schunk Bjerregaard, Oustrup

Tyske Dværge, rødsadlet

96 p.

14

Bedste dværghøne

Marie Borup Ditlefsen, Tranbjerg

Tyske Dværge, hvid

97 p.

15

Bedste stor hane

Gerda&Thorkild Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, brun, st.

95 p.

16

Bedste stor høne

Poul Otto D. Petersen, Flastrup

Minorka, sort, st.

97 p.

17

Bedste due (ungdyr)

Henning Oppelstrup, Ryomgård

Modena Schietti, bronze laceret

96 p.

18

Bedste 1,1 svømmefugle

Kurth Carlson, Emmelev

Rouen And, vildfarvet

189 p.

19

Bedste 2,2 duer (ungdyr)

Bente Oppelstrup, Ryomgård

Modena Schietti, sort

378 p.

20

Bedste 2,2 let

Erik B. Johansen, Lystrup

Tyske Dværge, sølvhalset

379 p.

21

Ungdomspokal for 3 dyr (ikke duer)

Marie Borup Ditlefsen, Tranbjerg

Tyske Dværge, hvid

288 p.


Ærespræmier

Poul Otto D. Petersen, Flastrup

Minorka, sort, st.

288 p

Marie Borup Ditlefsen, Tranbjerg

Tyske Dværge, hvid

288 p

Polerube & Laursen, Dråby

Faverolles laksefarvet, dv.

286 p

Erik B. Johansen, Lystrup

Tyske Dværge, sølvhalset

286 p

Palle Jensen,  Århus N

Welsumer, rustfarvet, dv.

285 p

Thorkild & Gerda B. Rasmussen, Drastrup

Luchsdue, blåskællet

284 p

Bente Oppelstrup, Ryomgård

Modena Schietti, sort

284 p

Henry Nielsen, Egsmark

Danske Landhøns, brun, dv.

284 p

Simon Schunk Bjerregaard, Oustrup

Tyske Dværge, rødsadlet

284 p

Kurth Carlson, Emmelev

Rouen and, vildfarvet

283 p

Thorkild & Gerda B. Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, brun, st.

283 p

Torben & Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, hvid, dv.

283 p

Johan Kloostermann, Tranehuse

Groninger Meeuwen, sølv sort/dobb.pl,st.

282 p

Johan Kloostermann, Tranehuse

Welsumer, rustfarvet, st.

281 p

Freddy Bent Thomsen, Tirstrup

Hamborger, sølv sortplettet, dv.

281 p

Hans Jørgen Bjerregaard, Oustrup

Legbar, st.

281 p

Torben & Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, orange sortbåndet, dv.

280 p

Poul Hansen, Thorsager

Orpington, gul, st.

280 p

Nichlas Køtter Bjerregaard, Oustrup

Tyske Dværge, guldhalset

279 p

Gunnar Sloth, Gjerrild

Sussex, hvid sort columbia, dv.

278 p

Torben & Birthe Andersen, Sorvad

Italiener, brun, dv.

278 p

Torben & Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, hvid sort columbia, dv.

277 p

Thorkild & Gerda B. Rasmussen, Drastrup

Faverolles laksefarvet, dv.

276 p

Thorkild & Gerda B. Rasmussen, Drastrup

Plymouth Rock, tværstribet, st.

276 p

Kåringspræmier

Henning Oppelstrup, Ryomgård

Modena Chietti, bronze laceret

283 p

Niels E. Brøgger, Grenå

Modena Schietti, bronze plain

282 p

Torben & Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, gul sort columbia, dv.

273 p

Jacob Laursen, Sorvad

Wyandot, sølv sortrandet, dv.

272 p

Juliane Bjerregård, Oustrup

Wyandot, orange sortbåndet

271 p

Opmuntringspræmier

Mikkel Severinsen, Ålsø

Sussex, hvid sort Columbia, st.

 

Michelle Bjerregård, Oustrup

Wyandot, gul sort Columbia, dv.

 

Comments