Udstilling‎ > ‎

Præmieliste 2014

Kolind og Omegns Fjerkræklub

Polaler

1 5 bedste dværg Erik B. Johansen, Lystrup Tyske dværge, guldhalset 475 p.
2 3 bedste dværg Poul Otto Pedersen, Fladstrup Minorka, sort 286 p.
5 5 bedste stor Poul Otto Petersen, Fladstrup Minorka, sort, st. 472 p.
6 3 bedste stor Tage Severinsen, Ålsø Sussex, hvid sort columbia 284 p.
9 5 bedste svømmefugle Kurth Carlson, Emmelev Rouen And, vildfarvet 474 p.
10 3 bedste svømmefugle Hans Jørgen Bjerregård, Oustrup Rouen And,  vildfarvet 280 p.
11 5 bedste duer Gerda&Thorkild Rasmussen, Drastrup Luchsdue, blå m. hv. bånd og slagfjer 474 p.
12 3 bedste duer Niels Erik Brøgger, Grenå Modena Schietti, bronze tri-col. 287 p.
13 Bedste dværghane Erik B. Johansen, Lystrup Tyske dværge, guldhalset 96 p.
14 Bedste dværghøne Erik B. Johansen, Lystrup Tyske dværge, guldhalset 96 p.
15 Bedste stor hane Tage Severinsen, Ålsø Sussex, hvid sort columbia 96 p.
16 Bedste stor høne Johan Kloosterman, Tranehuse Welsumer, rustfarvet 96 p.
17 Bedste due (ungdyr) Niels Erik Brøgger, Grenå Modena Schietti, bronze tri-col. 97 p.
18 Bedste 1,1 svømmefugle Kurth Carlson, Emmelev Rouen And, vildfarvet 191 p.
19 Bedste 2,2 duer (ungdyr) Niels Erik Brøgger, Grenå Modena Schietti, bronze tri-col. 381 p.
20 Bedste 2,2 let Gerda og Thorkild Rasmussen, Drastrup Danske Landhøns, brun 373 p.
21 Ungdomspokal for 3 dyr (ikke duer) Marie Borup Ditlefsen, Tranbjerg Tyske Dværge, hvid 284 p.
24 Bedste volieresamling Eskild Pedersen, Grenå Welsumer, sølvfarvet 92 p.






Ærespræmier

           

Niels E. Brøgger, Grenå

Modena Schietti, bronze tri-coloured

287 p.

Erik B. Johansen, Lystrup

Tyske dværge, guldhalset

287 p.

Poul Otto Pedersen, Fladstrup

Dværg-Minorka, sort

286 p.

Kurth Carlson, Emmelev

Rouen and, vildfarvet

285 p.

Palle Jensen, Århus N.

Dværg-Welsumer, rustfarvet

285 p.

Poul Otto Pedersen, Fladstrup

Minorka, sort

285 p.

Tage Severinsen, Ålsø

Sussex, hvid sort columbia

284 p.

Marie B. Ditlefsen, Tranbjerg

Tyske dværge, hvid

284 p.

Birthe og Torben Andersen, Sorvad

Dværg-Wyandot, hvid

284 p.

Poul Otto Pedersen, Fladstrup

Italiener, brun

283 p.

Johan Kloosterman, Tranehuse

Welsumer, rustfarvet

283 p.

John Christensen, Grenå

Dværg-Australorps, sort

283 p.

Eskild Pedersen, Grenå

Dværg-Welsumer, sølvfarvet

  94 p.

Poul Hansen, Thorsager

Dværg-Wyandot, sort

282 p.

Gerda og Thorkild Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, brun

281 p.

Kirsten Mathiassen, Thorsager

Houdan, sort hvidplettet

281 p.

Birthe og Torben Andersen, Sorvad

Dværg-Wyandot, sølv sortrandet

281 p.

Polerube og Laursen, Dråby

Dværg-Faverolles, laksefarvet

281 p.

Hans J. Bjerregård, Oustrup

Legbar

281 p.

Gert Høgh, Gjesing

Dværg-Wyandot, sort

281 p.

Hans Jørgen Bjerregård, Oustrup

Rouen and, vildfarvet

280 p.

Birthe og Torben Andersen, Sorvad

Dværg-Wyandot, hvid sort columbia

280 p.

Birthe og Torben Andersen, Sorvad

Dværg-Italiener, brun

280 p.

Nichlas Bjerregård, Oustrup

Tyske dværge, guldhalset

279 p.

Henry Nielsen, Egsmark

Danske dværg-landhøns, brun

278 p.

Gunnar Sloth, Gjerrild

Dværg-Sussex, gul sort columbia

277 p.

Birthe og Torben Andersen, Sorvad

Dværg-Wyandot, orange sortbåndet

277 p.

John Christensen, Grenå

Australorps, sort

277 p.

Gunnar Sloth, Gjerrild

Dværg-Sussex, hvid sort columbia

276 p.

Poul Otto Pedersen, Fladstrup

Dværg-Wyandot, sølv sortrandet  (voliere)

 92  p.

Poul Hansen, Thorsager

Orpington, gul

275 p

 

Kåringspræmier

Gerda og Thorkild Rasmussen, Drastrup

Luchsdue, blå med hv. bånd og sl.

286 p.

Henning Oppelstrup, Ryomgård

Modena Schietti, Bronze laceret

286 p.

Bente Oppelstrup, Ryomgård

Modena Mothly, sort

286 p.

Birthe og Torben Andersen, Sorvad

Dværg-Wyandot, tværstribet

282 p.




Opmuntringspræmier

Simon Bjerregård, Oustrup

Tyske dværge, rødsadlet

 

Michelle Bjerregård, Syvveje

Dværg-Australorps, sort

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

 

 

 



Comments