Udstilling‎ > ‎Om udstillingen‎ > ‎

Resultater 2015

Kolind og Omegns Fjerkræklub

Pokaler 2015 

1

5 bedste dværg

Poul Hansen, Thorsager

Wyandot dv., sort

477 p.

2

3 bedste dværg

Polerube og Laursen, Dråby

Faverolles dv., laksefarvet

286 p.

5

5 bedste stor

T. og G. Buhr Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, brune

470 p.

6

3 bedste stor

Tage Severinsen, Grenå

Sussex, hvid/sort columbia

281 p.

9

5 bedste svømmefugle

Connie Bjerregård, Oustrup

Rouen and, vildfarvet

468 p.

10

3 bedste svømmefugle

Kurth Carlsson, Grenå

Rouen and, vildfarvet

286 p.

11

5 bedste duer

Henning Oppelstrup, Ryomgård

Modena, bronze laceret

472 p.

12

3 bedste duer

Poul Otto D. Petersen, Fladstrup

Strasser, blå

284 p.

13

Bedste dværghane

Erik B. Johansen, Lystrup

Tyske Dværge, guldhalset

96 p.

14

Bedste dværghøne

Poul Hansen, Thorsager

Wyandot dv., sort

97 p.

15

Bedste stor hane

Tage Severinsen, Grenå

Sussex, hvid/sort columbia

95 p.

16

Bedste stor høne

T. og G. Buhr Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, brune

96 p.

17

Bedste due (ungdyr)

Henning Oppelstrup, Ryomgård

Modena, bronze laceret

95 p.

18

Bedste 1,1 svømmefugle

Kurth Carlsson, Grenå

Rouen and, vildfarvet

191 p.

19

Bedste 2,2 duer (ungdyr)

Niels Erik Brøgger, Grenå

Tyske Modenesere, blå u.bånd

377 p.

20

Bedste 2,2 let

Poul Otto D. Petersen, Flastrup

Italiener, st., brun

371 p.

21

Ungdomspokal for 3 dyr (ikke duer)

Marie Borup Ditlefsen, Tranbjerg

Tyske Dværge, hvid

284 p.

24

Bedste volieresamling

Ikke uddelt

-

-

 




Ærespræmier

Poul Hansen, Thorsager

Wyandot, dv., sort

289 p

Kurth Carlsson, Grenå

Rouen and, vildfarvet

286 p

Polerube og Laursen, Dråby

Faverolles, dv., laksefarvet

286 p

Henning Oppelstrup, Ryomgård

Modena, bronze laceret

285 p

T. og G. Buhr Rasmussen, Drastrup

Danske Landhøns, st., brun

285 p

Poul Otto D. Petersen, Flastrup

Straser, blå

284 p

Torben og Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, dv., orange/sortbåndet

284 p

Gert Høgh, Gjesing

Wyandot, dv., sort

284 p

Marie Borup Ditlefsen,Tranbjerg J

Tyske Dværge, hvid

284 p

Connie Bjerregaard, Oustrup

Rouen and, vildfarvet

283 p

Erik B. Johansen, Lystrup

Tyske Dværge, guldhalset

283 p

Jesper Høbjerg, Skødstrup

Orpington, dv., sort

282 p

Tage Severinsen, Ålsø

Sussex, st., hvid/sort columbia

281 p

Kurth Carlsson, Grenå

Rhode Island Red, st.

281 p

Torben og Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, dv., hvid

281 p

Gunnar Sloth, Gjerrild

Sussex, dv., sølvgrå

280 p

Torben og Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, dv., gul/sort columbia

280 p

Kirsten Mathiasen, Thorsager

Houdan, sort/hvidplettet

280 p

Gunnar Sloth, Gjerrild

Sussex, dv., gul/sort columbia

279 p

Poul Otto D. Petersen, Flastrup

Italiener, st., brun

279 p

Henrik Borup Johansen, Tranbjerg J

Tyske Dværge, sort

279 p

Torben og Birthe Andersen, Sorvad

Italiener, dv., brun

278 p

Torben og Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, dv., sølv/sort randet

277 p

Torben og Birthe Andersen, Sorvad

Wyandot, dv., tværstribet

276 p

Juliane Bjerregaard, Mørke

Wyandot, dv., orange/sortbåndet

276 p

Henry Nielsen, Egsmark

Danske Landhøns, dv., brun

275 p

Kåringspræmier

 

Niels Erik Brøgger, Grenå

Modena, bronze tri-coloured

283 p

 

Niels Erik Brøgger, Grenå

Tyske Modeneser, blå u. bånd

283 p

 

Søren Bjerregaard/Helle Schunk, Glesborg

Tyske Dværge, orangehalset

275 p

 

Nichlas K. Bjerregaard, Glesborg

Tyske Dværge, guldhalset

273 p

 

 

 

 

Opmuntringspræmier

Michelle Bjerregård, Syvveje

Australorps dv., sort

272 p

Simon S. Bjerregård, Glesborg

Tyske dværge, rødsadlet

270 p

 

Comments