Resultater 2016

Kolind og Omegns Fjerkræklub
Pokaler 2016

1 5 bedste dværg     Poul Hansen, Thorsager Dv.-Wyandot, sort 470 p
2 3 bedste dværg     Birthe Andersen, Sorvad Dv-Wyandot,orange/sortbåndet 284 p
5 5 bedste stor     Poul Hansen, Thorsager Orpington, gul 466 p
6 3 bedste stor     T & G Rasmussen, Drastrup Danske Landhøns, brun 282 p
9 5 bedste svømmefugle Connie Bjerregaard, Oustrup Rouen And, vildtfarvet 471 p
10 3 bedste svømmefugle Steffen Lund, Hadsten Sachsen And, blå-gul 284 p
11 5 bedste duer     Niels E. Brøgger, Grenå Tyske Modenesere, blå u. bånd 471 p
12 3 bedste duer     Niels E. Brøgger, Grenå Modena Schietti Bronze-trikulør 286 p
13 Bedste dværghane Nichlas K. Bjerregaard, Glesborg Tyske Dværge, guldhalset 96 p
14 Bedste dværghøne Birthe Andersen, Sorvad Dv.-Wyandot, orange sortbåndet 96 p
15 Bedste stor hane     T & G Rasmussen, Drastrup Danske Landhøns, brun 95 p
16 Bedste stor høne     Gert Høgh, Gjesing New Hampshire, brun 95 p
17 Bedste due (ungdyr) Simon S. Bjerreg., Glesborg Modena, gul 97 p
18 Bedste 1,1 svømmefugle Connie Bjerregaard, Oustrup Rouen And, vildtfarvet 189 p
19 Bedste 2,2 duer (ungdyr) Niels E. Brøgger, Grenå Tyske Modenesere, blå u. bånd 378 p
20 Bedste 2,2 let     Erik B. Johansen, Lystrup Tyske dværge, guldhalset 374 p
21 Ungdomspokal for 3 dyr (ikke duer) Nichlas K. Bjerregaard, Glesborg Tyske dværge, guldhalset 278 p
22 Ungdomspokal 3 duer     Simon S. Bjerregaard, Glesborg Modena Bronze-lac 280 p
24 Bedste volieresamling     Ivan Andersen, Skørring Dv.-Australorps, sort 92 p

Ærespræmier 2016
Niels Erik Brøgger, Grenå Modena Schietti, bronze trikulør 286 p
Steffen Lund, Hadsten         Sachsen And, blå-gul 284 p
Niels Erik Brøgger, Grenå Tyske Modenesere, blå uden bånd 284 p
Birthe Andersen, Sorvad Dværg-Wyandot, orange/sortbåndet 284 p
Poul Hansen, Thorsager         Dværg-Wyandot, sort 284 p
Connie Bjerregaard, Oustrup Rouen And, vildtfarvet 283 p
Henrik B. Johansen, Tranbjerg J Tyske  Dværge, sort 283 p
Birthe Andersen, Sorvad Dværg-Wyandot, hvid 283 p
Birthe Andersen, Sorvad Dværg-Italiener, brun 282 p
Thorkild & Gerda Rasmussen, Drastrup Danske Landhøns, brun 282 p
Polerube og Laursen, Dråby Dværg-Faverolles, laksefarvet 282 p
Gert Høgh, Gjesing         New Hampshire, brun 282 p
Erik B. Johansen, Lystrup Tyske Dværge, guldhalset 282 p
Poul Hansen, Thorsager         Orpington, gul 282 p
Poul Otto Pedersen, Flastrup Minorka, sort 282 P
Marie B. Ditlefsen, Tranbjerg J Tyske Dværge, hvide 282 p
Tage Severinsen, Ålsø         Sussex, hvid/sort columbiafarvet 281 p
Kurt Carlsson, Grenå         Rouen And, vildtfarvet 280 p
Poul Otto Pedersen, Flastrup Italiener, brun 280 p
Birthe Andersen, Sorvad Dværg-Wyandot, sølv/sortrandet 280 p
Gunnar Sloth, Gjerrild         Dværg-Sussex, sølv/grå 279 p
John Christensen, Grenå Dværg-Australorps, sort 278 p
Juliane Bjerregaard, Syvveje Dværg-Wyandot, orange/sortbåndet 277 p
Birthe Andersen, Sorvad Dværg-Wyandot, gul/sort columbia 277 p
Freddy Thomsen, Tirstrup Dværg-Hamborger, sølvplettet 276 p
Ivan Andersen, Skørring Dværg-Australorps, sort - voliere 276 p
Birthe Andersen, Sorvad Dværg-Wyandot, tværstribet 275 p

Kåringspræmier 2016
Bente Oppelstrup, Ryomgård Modena Mothlye 282 p
Henning Oppelstrup, Ryomgård Modena Bronze-lac 282 p
Poul Otto Petersen, Flastrup Rouen And, Vildtfarvet 280 p
Nichlas Køtter Bjerregaard, Glesborg Tyske Dværge, guldhalset 278 p
Simon Schunk Bjerregaard, Glesborg Tyske Dværge, rødsadlet 277 p
Gunnar Sloth, Gjerrild         Dværg-Sussex, hvid/sort columbia 274 p
Gunnar Sloth, Gjerrild         Dværg-Sussex, gul/sort columbia 274 p
Hans J. Bjerregaard, Oustrup Legbar 271 p
Opmuntringspræmie
Nichlas Køtter Bjerregård, Glesborg Coburger lærker (duer)
Michelle Bjerregaard, Syvveje         Dværg-Welsumer, rustrøde

Comments